İnsanlık tarihinin en önemli icatlarından biri olan internet; insanlar, şirketler hatta devletler için vazgeçilmez bir duruma gelmiştir. Şu an neredeyse tüm iletişim sistemlerinin temeli haline gelen internet ilerleyen dönemde nesillere yön veren bir olgu konumundadır.

Şirketinizde veya evinizde karşılaşacağınız herhangi bir internet sorununda sizlere destek verebilecek çok fazla şirket bulunmamaktadır. İnternet sağlayıcınız olan büyük operatörlerin sizin sorununuza müdahalesi saatleri belki günleri bulacak ve sorunun modeminizden veya kablolama sisteminizden olduğu tespit edildiğinde onarım işlemi son bulacaktır. DestekOffice Yerinde Servis ekibimiz ile sorun yaşadığınız herhangi bir yerde sizlere en hızlı ve doğru desteği vermek şirketimizin birinci amacıdır. İçinde bulunduğumuz bilgi çağının en önemli yapı taşı olan internete yapılan yatırımın, şirketlere maddi veya zaman; bireylere de büyük kolaylık sağladığını yapılan uluslararası araştırmalar ile sabitlenmiştir.

DestekOffice Teknoloji olarak teknoloji konusunda sıfır sıkıntı ilkesi ve 24 saat çalışma prensibiyle siz değerli müşterilemizin yanında olmaktan büyük mutluluk duymaktayız. İnternet konusunda yaşadığınız herhangi bir problemde bizimle 0(212) 211 52 37 telefon numarasıyla veya [email protected] mail adresiyle iletişime geçebilirsiniz.  

İnternet ve ağ sorunları hepimizin bazen karşılaştığı bir sorundur. Ağ sorunları, başa çıkılması zor ve sinir bozucudur ve birtakım önemli problemlerin habercisi olabilir. Normalde şirketlerde ağ bağlantısı sorununu bulma, düzeltme ve giderme IT danışmanlarının görevidir. Ancak bazı araştırmalar yaparak kendi kendinize ağ bağlantısı sorununu bulabilir ve düzeltebilirsiniz. Bu yazıda internet ve ağ bağlantısı sorunlarına nelerin sebep olduğunu ve ağ bağlantısı sorunlarını giderme yöntemlerini okuyacaksınız.

İnternet ve ağ bağlantısı sorunlarının ilk sebebi bilgisayar virüsleri olabilir. Ağ virüsleri bir bilgisayar ağını tamamen devre dışı bırakabilir. Bilgisayar virüslerinin pek çok nedeni olabilir. Virüsler, e-posta ekleri, kötü amaçlı yazılımlar, çevrimiçi reklamlar ve hatta sosyal medya gibi çok çeşitli kaynaklardan bulaşabilir.

Yaşanan internet ve ağ sorunu, kablosuz ağın sinyal göstermesine rağmen cihazınızın bağlanamıyor oluşu da olabilir. Bu durumda kablosuz ağınızın, kablosuz yönlendirici veya ağ kartının kendisi gibi bağlantı sorunları yaşaması olabilir.

Çoğaltılmış IP adresi de internet ve ağ sorunlarına sebep olan durumlardan biridir. Bu durumda IP adresinin zaten kullanımda olduğunu belirten bir hata mesajı alırsınız. IP adresinin çakışmasının sebebi şunlar olabilir; sistem yöneticiniz bir yerel alan ağındaki iki bilgisayara aynı statik IP adresini atamış olabilir, internet servis sağlayıcınız yanlışlıkla iki kişiye aynı IP adresini vermiş olabilir, aynı dinamik adres birden çok bilgisayara otomatik olarak atanmış olabilir veya sistem yöneticiniz, yerel ağ aralığındaki bilgisayarlara statik bir IP adresi atamış olabilir.

Şu ana kadar internet ve ağ sorunlarının ağa bağlanamama kısmından bahsettik. Cihazınız ağa bağlanmış olmasına rağmen çok yavaş işliyor da olabilir. Yavaş çalışan uygulamalar, işyerinde verimliliğinize engel olabilir. İş ağlarının karşılaştığı en yaygın ağ sorunlarından biri yavaş uygulamalardır. Bu, özellikle bir bilgisayar ilk kez açıldığında veya bir ağa bağlandığında meydana gelir. Çoğu durumda bu ağ sorunu, aynı anda ağa çok fazla cihazın bağlanmasından kaynaklanır.  İnternet ve ağ sorunlarının diğer sebepleri, sabit disk alanı yetersizliği, aynı anda çok fazla uygulama çalıştırma ve aynı anda çok fazla tarayıcı sekmesinin açık olması olabilir. Bu sorunun çözümü sorunun kökenine inerek yapılır, kişisel olarak yapabileceğiniz bir şey yoktur.

İnternet ve ağ sorunlarının; IP adresi alamama, VPN sorunları, ağın sınırlı bağlantısı olması veya hiç olmaması gibi pek çok sebebi olabilir. Bu ağ sorunlarının bir kısmı kişisel olarak çözülebileceği gibi bir kısmı da merkezi çözümü gerektirir. Yazının kalan kısmında internet ve ağ sorunlarını giderme için kişisel olarak neler yapabileceğinizi okuyacaksınız.

İnternet Ağ Bağlantısı Sorunu

Bilgisayarınızın çalışmadığı ve nedenini bilmediğiniz bir durumla karşılaştığınızda ağ sorunlarını gidermek için neler yapabileceğinizi bilemeden kalabilirsiniz.  Bu, ev bilgisayarınıza geldiğinde rahatsız edicidir ancak bir iş ağında olması gününüzü mahvedebilir. Bu yazıda en yaygın ağ sorunlarını giderme yollarını derledik. Ancak internet ağ bağlantısı sorunlarını kişisel olarak çözemezseniz sorunu ev bilgisayarında yaşadıysanız teknik servise, işyeri bilgisayarında yaşadıysanız IT danışmanına başvurmanız gerekir.

Bazen bir ağ kesintisi gibi görünen şey, aslında belirli bir web sitesine bağlı bir sorundur. Sorunun tek bir sitede olmadığını kontrol etmek için birkaç web sitesini daha deneyerek kontrol edin. Hiçbir site açılmıyorsa sorunun internet ağ bağlantısında olduğu kesinleşmiştir. Bu aşamada, her ne kadar kulağa ilkel bir çözüm gibi gelse de, bilgisayarı kapatıp açmanız ağ bağlantısı sorununu çözebilir. Bilgisayarı kapattıktan sonra açmadan 60 saniye bekleyin. Böylece modem ve yönlendirici önbellek temizlenir, internet ağ bağlantısı sorunu kendi kendine çözülmüş olur. Bu, işe yaramazsa modeminizin kablolarının takılı olup olmadığını ve kabloların doğru yerlere takılıp takılmadığını kontrol edin.

Bunlarla beraber internet ağ bağlantısı sorunu çözülmediyse sorunun kaynağına inmek gerekir. Eğer işyerindeyseniz ve tüm bilgisayarlarda internet ağ bağlantısı sorunu mevcutsa sorunu IT danışmanı çözmelidir ancak sorun bir tek sizin bilgisayarınızdaysa ağ bağlantısı sorunu giderme için çözüm aramaya devam edebilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi internet ağ bağlantısı sorunu virüsten kaynaklanıyor olabilir. Peki, virüse bağlı internet ağ sorunları nasıl çözülür? Virüsten ve kötü amaçlı yazılımlardan koruma programınızın güncel olduğundan ve tarama yapabildiğinden emin olmak için önce yazılımı kontrol edin. Gerekli araçları kullanarak tüm dosyalarınızı yedekleyin ya da Windows’un sistem geri yükleme seçeneğini işaretleyerek dosyalarınızı güvence altına alın. Son olarak, tüm şüpheli dosyaları bir yere sıralayın ve hepsini tamamen silin. Virüsten koruma yazılımınız tarafından tanımlanan tüm e-postaları manuel olarak silin.

İnternet ağ bağlantısı sorununuz IP adresinden kaynaklanıyorsa Windows bilgisayarlarda ağ bağlantısını düzeltme yöntemleri mevcuttur. Windows bilgisayarda dinamik bir IP adresiniz varsa başlat menüsünden ‘’çalıştır’’ seçeneğine tıklayın ve metin kutusuna “cmd” yazın ve “Tamam” ı tıklayın. Windows komut istemi açılacaktır. Buraya “ipconfig/ renew” yazdıktan sonra enter tuşuna basmanız gerekir. Bu, dinamik IP adresinizi yenileyecektir. Böylece ağ bağlantısı sorununuz düzelmiş olacaktır.

Eğer Windows bilgisayarınızda statik bir IP adresiniz varsa masaüstünüzdeki “Ağ Komşuları” seçeneğine sağ tıklayın ve özellikleri seçin. Ardından Rick ağ kartınıza tıklayın ve özellikler e tıklayın. Çoğu durumda, ağ kartınız “Yerel alan LAN Bağlantısı” olarak etiketlenecektir. Listeden “TCP/ IP” yi seçin ve ardından seçenekler listesinin altındaki özellikler düğmesine tıklayın. Açılan pencerede yeni bir IP adresi girin. Yaptığınız değişiklikleri onaylamak için “Tamam” ı tıklayın.

Yukarıda internet ağ bağlantısı sorunlarını gidermek için yapılabilecek genel çözüm yöntemlerinden ve virüs ve IP sorunu gibi yaygın problemlere özel olarak uygulanabilecek yöntemlerden bahsettik. Bu çözümlerin işe yaramaması durumunda IT danışmanına başvurmaya ihtiyacınız olacaktır.