Yakın Gelecek Teknolojisi: Thunderbold Nedir?

 

Thunderbold teknolojisi Intel tarafından geliştirilen tescilli veri ve video aktarım protokolüdür.

Bu teknoloji ile bir Thunderbolt portuna 6 adet harici ekran, harici depolama birimleri, kamera, mikrofon veya ağ portlarını aynı anda bağlayabilirsiniz. Tüm bunlar bilgisayarınızın üzerinde bulunan tek bir giriş ile sağlanır.

Thunderbold iki yönlü enerji aktarımını sağlar. Yani harici ekranınıza görüntü aktarırken aynı anda bilgisayarınızı şarj edebilirsiniz.

Aynı zamanda 60Hz yenileme hızına sahip iki adet 4K ekran bağlayabilirsiniz.

USB girişinin en hızlı olduğu ve en gelişmiş portu fakat veri aktarımında çıkabildiği maksimum hız 10 GB/s (Gbps) fakat Thunderbolt girişinin veri aktarımı bu değerin yaklaşık 4 katı kadar yüksektir ve saniyede 40 GB aktarım hızına sahiptir.

 

Thunderbolt bağlantı noktaları, kablolar genellikle yıldırım gibi ok şeklinde bir işaret ile etiketlenir.

Şimdi Thunderbolt ve USB hakkında kritik noktaya gelebiliriz. Thunderbolt bağlantısı USB gibi çalışabilir fakat USB bağlantısı, Thunderbolt bağlantı noktası gibi çalışamaz.

Bunu kullanmak için Fakat her şirket bunu yapmak istemez. Bu durumun kötü olduğunu söylemeliyiz çünkü Thunderbolt 3 inanılmaz derecede hızlıdır. Şu anda USB’nin maksimum hızından kat kat daha fazla olduğunu söylemeliyiz.

Başta söylediğimiz gibi Thunderbold Intel tarafından geliştirilmiş

 tescilli bir teknolojidir. Bu durum, bilgisayar üreticilerinin Intel’den sertifika almaları gerektiğini ifade eder.

Bu sebeple şu an için bütün bilgisayarlarda bu teknolojiyi göremeyebiliriz ancak USB’den kat kat hızlı olan bu teknoloji zamanla kullanılmak zorunda kalacaktır.

Şu sıralar bu teknolojiyi kullanan markalar; Asus Zenbook, Lenovo Thinkpad, Windows ve Apple’ın bazı modelleridir.

 

Hemen Ara